Pack-Market

Pesszimistábbak lettek a vállalkozások

Pesszimistábbak lettek a vállalkozások

Pesszimistábbak lettek a vállalkozások az MKIK GVI közleménye szerint. A vállalkozások üzleti bizalma áprilisban csökkent a tavaly októberi szinthez képest. A konjunktúramutató +31 ponton állt az év negyedik hónapjában, szemben a korábbi felmérés +38 pontjával. – Közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által alapított Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) május 17-én.

A közleményben felidézték, hogy a felmérés 1998-as kezdete óta a legalacsonyabb értéket 2020 áprilisában mérték, amikor mínusz 25 pont volt a mutató.

A bizonytalansági mutató értéke áprilisban emelkedett tavaly októberhez képest. Jelenleg 53 ponton áll. Ami arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése továbbra is polarizált – jegyezték meg.

A nagyvállalatoknál kedvezőbb a helyzet

A legkedvezőbb üzleti klímára a nagyvállalatok, a feldolgozóipari cégek, az exportáló vállalatok és a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek számítanak – jelezték.

Jelenleg egyetlen vállalati szegmensben sem tapasztalhatóak recessziós várakozások. Ugyanakkor a legkisebb, 10 fő alatti foglalkoztatotti létszámmal rendelkező vállalkozások lényegében stagnáló gazdasági helyzetre számítanak. Illetve a kizárólag belpiacon értékesítő vállalatok és az építőipari cégek is lényegesen kedvezőtlenebbnek látják várható helyzetüket más szegmensekbe tartozó versenytársaikhoz képest.

A koronavírus-járványt megelőző, 2018–2019-es időszak adataihoz képest a Konjunktúramutató értéke a legtöbb kategóriában jelenleg ismét alacsonyabb. Kivételt jelentenek a döntően exportáló cégek, illetve a nagyvállalatok. Amelyek esetében a Konjunktúramutató 2022. áprilisi értéke meghaladja a járvány előtti utolsó, 2019. októberi adatfelvétel során mért értéket.

Világgazdasági hatások

A jelenlegi üzleti helyzet értékelése arra mutat, hogy a koronavírus-járvány hatására kibontakozó gazdasági válságból való kilábalást követően jelenleg ismét kedvezőtlenebb gazdasági környezetet érzékelnek a vállalkozások. Összefüggésben a világgazdasági hatásokkal, különös tekintettel az orosz-ukrán háborúra.

A jelenlegi és a várható üzleti helyzetet egyaránt negatívabban ítélték meg a vállalkozások áprilisban az előző félévhez képest. A jelenlegi üzleti helyzet mutatója 6 ponttal +31 pontra romlott, a várható üzleti helyzeté pedig 15 ponttal +15 pontra esett vissza.

A gépberuházások várható volumene 2 pontos csökkenés mellett +4, míg az építési beruházásoké 4 pontos emelkedés mellett -13 ponton állt áprilisban.

A konjunktúramutató négy komponensből áll, amelyek a következő hat hónapra vetítik elő a cégek várakozásait. A várható üzleti helyzet, a megrendelések várható alakulása, a gépberuházások volumenének alakulása és az építési beruházások volumenének alakulása.

Az intézet áprilisi vállalati konjunktúravizsgálata 2227 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul, melyből kirajzolódott, hogy pesszimistábbak lettek a vállalkozások. Az adatfelvétel április 1. és 30. között zajlott – olvasható a közleményben.

(forrás: MTI)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0
Spend 100000Ft more to get free HU shipping
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products