Pack-Market

Globális kereslet a gépek iránt

Globális kereslet a gépek iránt

Nagy a globális kereslet a gépek iránt, a körforgásos gazdaságra, az erőforrás-gazdálkodásra, a digitális technológiákra és a termékbiztonságra összpontosítva. Az élelmiszerek, italok, valamint gyógyszerészeti és kozmetikai termékek gyártásához, feldolgozásához és csomagolásához használt gépek és berendezések iránti globális kereslet a nehéz alapfeltételek ellenére is növekedési pályán van. Az élelmiszer-feldolgozó és csomagológépek nemzetközi kereskedelme a koronavírus-járvány miatt 2020-ban 7 százalékkal, 41 milliárd euróra csökkent. De 2021-ben ismét jelentősen élénkült. Az előzetes adatok szerint a világkereskedelem 44 milliárd eurót ért el. 6 százalékos növekedéssel az előző évhez képest, így visszaállt a válság előtti szintre.

Németország és Olaszország dominál a világpiacon

A német élelmiszer-feldolgozó és csomagológép-gyártók 2021-ben átlagosan 84 százalékos exportaránnyal és 21 százalékos részesedéssel a vezetik a rangsort a világkereskedelemben. A német export 2021-ben csaknem 5 százalékkal, 9 milliárd euróra nőtt. Őket Olaszország követi 8,9 milliárd eurós szállítással, ami 8 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Kína, Hollandia, az USA, Svájc, Franciaország, Japán, Spanyolország és Kanada következnek, jelentős különbséggel. Részesedésük a nemzetközi külkereskedelemben 10 és 2 százalék között van.

A világszerte szállított élelmiszer-feldolgozó és csomagológépek 43 százaléka Európába került. Ázsia és Észak-Amerika holtversenyben 19 – 19 százalékkal részesedett az exportból. Ezt követte Latin-Amerika 7 százalékkal, Afrika 6 százalékkal, a Közel-Kelet 4 százalékkal és Ausztrália/Óceánia 2 százalékkal. Ez is azt mutatja, hogy régiónként eltérő mértékű, de globális kereslet van a gépek iránt.

Kiemelt témák az iparágban

A világszerte növekvő népesség, a növekvő urbanizáció és -jólét továbbra is ösztönzi a csomagolt élelmiszerek iránti keresletet. A globális élelmiszeripar komoly kihívásokkal néz szembe. Éles verseny folyik a piacokért és a fogyasztókért. A magas energiaköltségek és az ingadozó nyersanyagárak befolyásolják a termelési költségeket, nyomást gyakorolva az árrésre. A minőségi termékek előállítása, a termelékenység növelése és egyben a költségek csökkentése, valamint a fenntartható termelés egyre erősödő elvárás a piacok részéről. Ezeket a kihívásokat technológiával és digitalizálással lehet megoldani. A technológiai szolgáltatóknak pedig kulcsszerepük van itt: biztonságos, hatékony és jövőbiztos megoldásokkal.

Körkörös gazdaság és erőforrás-gazdálkodás

A körforgásos gazdaság és az erőforrás-gazdálkodás a legfontosabb kérdések a globális élelmiszer- és csomagolóiparban. A körforgásos gazdaság célja nem az, hogy a különböző anyagokat élettartamuk végén hulladékként ártalmatlanítsa. Hanem intelligens folyamatok révén másodlagos nyersanyagként újra felhasználja. Ez energiát takarít meg, és kíméli az erőforrásokat, valamint a környezetet. A fenntartható megoldásokra és anyagokra egyre bővülő kereslet van a csomagolás terén.

A csomagolás egyik szempontja napjainkban a minél kevesebb csomagolóanyag használata. A csökkentett falvastagság, a kisebb fóliavastagság, az optimalizált formázás és feldolgozási technikák azt jelentik, hogy a csomagolás egyre könnyebbé válik. De ugyanolyan vagy jobb csomagolási teljesítményt és stabilitást biztosítva. A körforgásos gazdaság másik kulcseleme a könnyen újrahasznosítható csomagolás. A többrétegű kompozitok helyett monoanyagokból készült műanyag csomagolások könnyen válogathatók és visszakerülhetnek a körforgásba. A megújuló alapanyagokból készült csomagolások iránt is egyre nagyobb a kereslet. Az egyik trend a papír. A bioalapú műanyagokat pedig a klasszikus műanyag csomagolások alternatívájának tekintik.

Design for Recycling

Az újrahasznosításra irányuló csomagolástervezés fontos tényező az újrahasznosítási arány növelésében, különösen a műanyag csomagolások esetében. A csomagolás kialakításának megváltoztatása azonban csak egy része a fenntarthatóságnak. Különösen azokban az országokban, ahol a begyűjtési és újrahasznosítási struktúrák nem állnak rendelkezésre vagy nem megfelelőek, ki kell bővíteni vagy ki kell építeni a megfelelő infrastruktúrát, és ösztönözni kell az újrahasznosítást.

A vállalatok manapság azzal a kihívással néznek szembe, hogy fenntarthatóan és felelősségteljesen cselekedjenek. Optimálisan használják ki a szűkös erőforrásokat, és ezzel egyidejűleg növeljék a termelés hatékonyságát. A kulcsszó itt az erőforrás-gazdálkodás. Az élelmiszerek előállítása és feldolgozása nagyon energiaigényes és vizet igényel – mind a folyamathoz, mind a tisztításhoz. Itt energiatakarékos és vízfogyasztást csökkentő innovatív eljárásokra van szükség. Az intelligens vezérlési és automatizálási technológia, az energiahatékony meghajtások, kompresszorok, ventilátorok vagy szivattyúk a klasszikus megoldások közé tartoznak a villamos energia és az üzemi erőforrások megtakarítására, valamint az energiahatékonyság növelésére. Még ígéretesebbek azonban az optimalizált folyamatok és a tervezési változtatások, amelyek a folyamat egészét érintik.

A gépészet számos olyan megoldást kínál, amelyek segítenek az energia, a víz és a nyersanyagok hatékony felhasználásában vagy megtakarításában – a fenntartható termelés és csomagolás érdekében. A zárt hurkú rendszerek például szinte nullára csökkenthetik a kibocsátást. Az optimalizált anyagciklusok pedig elkerülhetik a nyersanyagok és az erőforrások pazarlását.

Digitális technológiák

A digitális technológiák és az adatok felhasználása fontos hajtóerők az élelmiszer-, gyógyszer- és csomagolóiparban. Új lehetőségeket kínálnak a termelési folyamatok tervezésére, a meglévő folyamatok optimalizálására szolgáló adatok generálására és az üzleti teljesítmény valós idejű nyomon követésére. Segítenek az üzem általános hatékonyságának növelésében, optimalizálják az erőforrás-felhasználást és rugalmasabbá teszik a géphasználatot. A digitális technológiák alkalmazása csökkenti a gyártási, karbantartási és javítási költségeket. Jelentkezik is a globális kereslet az ehhez a trendhez illeszkedő gépek iránt.

Az adat az új arany. Értéke azonban csak az algoritmusokból adódik. Ezek elemzik a gépek, rendszerek és alkalmazottak által generált adatokat, hogy azonosítsák a gépek, rendszerek vagy folyamatok gyenge pontjait vagy optimalizálási lehetőségeit. A minőség- és energiamenedzsment, az erőforrás-tervezés, a termékfejlesztés és a szolgáltatás szintén profitál a Big Data előnyeiből. Segítségével gyorsabban vihetők piacra termékek, gépek, rendszerek, virtuálisan beüzemelhetők a berendezések, és már előzetesen, virtuálisan tesztelhetők az új csomagolási fejlesztések.

Termékbiztonság

A biztonságos és higiénikus gyártás kiemelt prioritás az élelmiszer- és gyógyszeriparban. A termékek biztonságos és higiénikus gyártása, valamint az esetenként magas nemzetközi szabványok és irányelvek teljesítése érdekében a higiénikus tervezésű gépek magától értetődőek, és folyamatosan optimalizálják őket. A gépek és rendszerek maradéktalan tisztítása az élelmiszer- és gyógyszeripari termékek higiéniai és biztonsági követelményeinek teljesítésének egyik alapvető feltétele. A helyben tisztító rendszerek nagyon divatosak. Meghatározott és időre optimalizált tisztítási folyamatokat biztosítanak a lehető legalacsonyabb erőforrás-felhasználással, mint például víz, energia, valamint tisztító- és fertőtlenítőszerek. Folyamatosan fejlesztik őket, hogy elkerüljék a túlméretezett tisztítási folyamatokat, de egyben biztosítsák a maximális biztonságot.

Intelligens csomagolások

Az intelligens csomagolás jelentősen hozzájárul az élelmiszer-veszteség csökkentéséhez. Figyelemmel kíséri azokat a környezeti hatásokat, amelyeknek az élelmiszer ki van téve, ezeket rögzíti, így közvetlen tájékoztatást ad a termék minőségi állapotáról. További biztonságot az ellenőrzési és vizsgálati intézkedések jelentenek. A rendkívül hatékony, számítógéppel támogatott nyomkövetési rendszerek biztosítják, hogy a termékek zökkenőmentesen nyomon követhetők legyenek a teljes értéklánc mentén, így biztosítva az átláthatóságot. A logisztikai lánc gyenge pontjait is feltárják. A valós idejű rádiófrekvenciás technológia információt nyújt az áruk pontos helyéről és útvonaláról, vagy a hűtési lánc megszakításáról. Ez lehetővé teszi a kereskedelmi útvonalak hatékonyabb szervezését és a költségmegtakarítást.

A 2023. május 4. és 10. között Düsseldorfban megrendezésre kerülő interpack szakvásár számos új fejlesztést felvonultat ezekben és más témákban is. Egyen a párbeszéd lehetőségét kínálja a gépgyártók és a felhasználók között.

(forrás: VDMA)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3
Congrats, you've activated free HU shipping!
Pink teszt-toll készlet
Pink teszt-toll készlet
77132Ft +ÁFA
QuickTest 38 teszt-toll a gyors vizsgálatokhoz
QuickTest 38 teszt-toll
8488Ft +ÁFA
Apply a promo code:
Subtotal - 3 items
Shipping & taxes calculated at checkout.
192636Ft
Checkout Now