Pack-Market

Csomagológép-export 2023-ban

Csomagológép-export 2023-ban

Az élelmiszer-feldolgozó és csomagológép export 2023-ban, világszerte rekordszintet ért el. 2023-ban a német élelmiszer-feldolgozó és csomagológépgyártók 8,6 százalékos nominális exportnövekedést értek el, meghaladva a 9,85 milliárd eurót. Az erős globális keresletből azonban nem csak a német gyártók profitáltak. Az eddig rendelkezésre álló adatok szerint az élelmiszer-feldolgozó és csomagológépek globális kereskedelme 2023-ban várhatóan 52 milliárd euró fölé emelkedik.

A német élelmiszeripari gép- és csomagológépipar 86 százalékos exportforgalmával átlagon felüli tevékenységet folytat a külpiacokon. „Egyrészt hasznunkra válik az iparosodott országokban az automatizált, hatékony és fenntartható gyártási és csomagolási technológiákba való továbbra is magas szintű befektetés. Másrészt pedig a magasabb népességű országok növekedési lendülete.” Mondta Beatrix Fraese, a VDMA Élelmiszer-feldolgozó és Csomagológépek Szövetségének gazdasági szakértője. Tavaly az export több mint felét, 53 százalékát Európán kívüli országokba szállították, elsősorban Ázsiába és Észak-Amerikába.

Sok országban az élelmiszer- és italágazat legerősebb iparág

Számos feltörekvő gazdaságban, köztük Indiában, Indonéziában, Mexikóban, Brazíliában és Nigériában, például az élelmiszer- és italipar a legerősebb ipari ágazat. (forrás: United Nations Industries Development Organisation, UNIDO).

„A higiénikus feldolgozási és csomagolási technológiába való befektetéssel ezek a gyakran erőforrásokban gazdag országok növelik a helyi értékteremtést. Illetve a biztonságos, hosszú élettartamú élelmiszerek és italok önellátását. Egyre inkább eltávolodnak a tiszta nyersanyagok exportjától, és ehelyett saját termékeiket exportálják a régióba. Bizonyos esetekben pedig világszerte. “A potenciál még korántsem merült ki, és továbbra is nagy keresletet fog biztosítani a gépek iránt” – véli Beatrix Fraese.

Az élelmiszer- és italipar számos iparosodott országban, különösen az Egyesült Államokban az egyik legnagyobb ipari ágazat is. Az USA területén ez az ágazat csaknem 2 millió embert foglalkoztat, és 2023-ban több mint 1,1 billió euró termelési értéket állított elő. (forrás: Euromonitor International) A szakképzett munkaerő hiánya miatt az ágazat továbbra is befektet az automatizált, hatékony és stabil folyamatokba. Ez biztosítja, hogy a gépimport folyamatosan új rekordokat érjen el. A német gyártók évek óta az USA legfontosabb kereskedelmi partnerei az élelmiszer-feldolgozó és csomagológépek szegmensében.

Az USA továbbra is az első számú piac – India és Mexikó a TOP 10-ben

A legerősebb lendületet 2023-ban is az USA adta. Az élelmiszer-feldolgozó és csomagológépek németországi szállítása az Egyesült Államokba 19 százalékkal, 1,7 milliárd euróra nőtt, ami történelmi csúcsnak felel meg.

Az USA évek óta vezeti a top 10 értékesítési piacot. Franciaország, Kína, az Egyesült Királyság, Lengyelország, Svájc, Mexikó, Hollandia, India és Olaszország messze lemaradt 2023-ban.

Regionális szempontból a német gyártók az exportált gépek 33 százalékát az EU-országokban értékesítették. További 14 százalék került más európai országokba. 19 százaléka Észak-Amerikába. 17 százalék Ázsiába. 8 százalék Közép- és Dél-Amerikába. 4 százalék Afrikába. 3 százalék a Közel-Keleten, 2 százalék pedig Ausztráliában/Óceániában talált gazdára 2023-ban, a csomagológép-export adatai szerint.
A globális gépkereskedelem rekordszintet ért el 2023-ban

A globális gépkereskedelem – mintegy 50 iparosodott ország exportjának összege – tükrözi az importált élelmiszer-feldolgozó és csomagológépek iránti globális keresletet. Ez évek óta dinamikusan növekszik. Az elmúlt 10 évben a globális gépkereskedelem 43 százalékkal nőtt. A 2012-es 33,9 milliárd euróról 2022-re 48,6 milliárd euróra. Ennek bő 60 százalékát az uniós országok adják. Ezzel az európai élelmiszeripari gépek és csomagológépek iparága a legsikeresebb gépgyártási szegmens Európában, ahol Németország és Olaszország jár az élen.

Az eddig rendelkezésre álló adatok szerint az élelmiszer-feldolgozó és csomagológép világkereskedelem és export 2023-ban a nehéz körülmények ellenére 52 milliárd euró fölé emelkedik, ami 7 százalék körüli növekedésnek felel meg.

„2024-ben is növekedést látunk iparágunkban, mivel továbbra is óriási a globális kereslet a biztonságos és nagy teljesítményű gépek iránt.” Magyarázta Beatrix Fraese, rámutatva a legerősebb befektetési ösztönzőkre. Úgy mint a higiénia és élelmiszerbiztonság, az automatizálás és a hatékonyság javítása, az erőforrások megőrzése és a fenntarthatóság a termelésben és a csomagolási folyamatban.

A VDMA Food Processing and Packaging Machinery Association szervezetről

Az Élelmiszer-feldolgozó és Csomagológépek Szövetsége a VDMA összesen 38 üzleti szektora közül az egyik legnagyobb, és nagyon heterogén iparágat képvisel. Körülbelül 330 tagvállalata sütőipari gépeket, húsfeldolgozó gépeket, italgyártó gépeket, tejtechnológiát, cukrászati gépeket gyárt. Továbbá gépeket és rendszereket növényi alapanyagok feldolgozásához, csomagológépeket és gépeket és rendszereket gyógyszer- és kozmetikai termékek gyártásához. Túlnyomórészt közepes méretű vállalatok adják az ágazat forgalmának több mint 80 százalékát.

(forrás: VDMA)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0
Spend 100000Ft more to get free HU shipping
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products